Bat-release de 2005 em polonês


SŁOWNIK NIETOPERZA
Wszelkie detale na temat jednej z największych ikon komiksu superbohaterskiego są teraz w pobliżu ręki.

The Dicionário do Morcego (Słownik Nietoperza), napisany przez brazylijskiego dziennikarza Sílvio Ribasa, ujawnia realia świata Batmana w ponad 1,500 hasłach. Książka jest rezultatem bardzo osobistej pracy badawczej, jaką autor rozpoczął w czasów młodości, kiedy był kolekcjonerem wszelkich informacji i przedmiotów związanych z Mrocznym Rycerzem.
Od antagonistów i klasycznych sprzymierzeńców Batmana – tj. Robin, lokaj Alfred, Joker, Penguin, Riddler oraz Catwoman – do nazwisk ludzi i miejsc natchnionych poprzez legendę Nietoperza. Na 276 słownikowych stronach Ribas daje nam bardzo wnikliwy wgląd we wszystko, co miało wpływ na obecny obraz Batmana i jego przeszłość.

Ponadto autor oferuje nam ważne cytaty, parodie i odwołania do rzeczy lub miejsc, które były dla scenarzystów i rysowników historii o Mrocznym Rycerzu wielkim zauroczeniem. “Chciałem napisać najbardziej kompetentny przewodnik po świecie Batmana w języku portugalskim. Na tych kartkach znajduje się 66 lat historii tej postaci, dotykające często różnych rodzajów mediów”, mówi Ribas.

Książka ujrzała światło dzienne równocześnie wraz z trzecią falą Batmanii, jaką dla autora była premiera Batman Begins (15 lipca 2005), który to był wyświetlany w prawie wszystkich kinach świata. Dwie pozostałe fale zakotwiczyły się w latach 60. (Sławetny serial z Adamem Westem i Burtem Wardem) oraz w roku 1989 (film Tima Burtona). Te trzy wydarzenia sprawiły, że osoba, która nie czytała komiksowych przygód Mrocznego Detektywa, rozpoznaje go oraz jego symbol nietoperza na klatce piersiowej.

Komiksy, filmy, seriale telewizyjne, kreskówki, gry, rozgłośnie radiowe, zabawki, muzyka oraz wiele, wiele innych. „To wszystko pomogło książce” mówi Ribas, „ zrealizować jeden z celów, jakim jest zawrzeć wszelkie ważne wątki oraz tematy, będące esencją Batmana oraz zaspokoić fanów Nietoperza dużą dozą informacji, pomimo faktu, iż wielu z nich ma często różny stosunek i punkt widzenia do tej postaci”. Autor uświadamia również, że książke może czytać każdy. Nie tylko fani Batmana, ale również fachowcy z dziennikarstwa, psychologii, socjologii, historii i sztuki.


NA TEMAT AUTORA
Sílvio Ribas (35 lat), dziennikarz z stanu Sílvio Ribas w Brazylii, wolałby być postrzegany bardziej jako ekspert od fenomenu Batmana, a nie jako bat-maniak. Ważny badacz tej postaci w Belo Horizonte, stolicy Minas Gerais, gdzie mieszka. Autor Dicionário do Morcego zdecydował się zamieścić w książce swoją pracę badawczą i analizę bohatera, przy którym pracował ostatnie 17 lat. Po ukończeniu wyższych studiów dziennikarskich wyprodukował w 1991 film o Mrocznym Rycerzu. Jest bardzo aktywnym członkiem Biblioteca Nacional de Histórias em Quadrinhos (Narodowej Biblioteki Komiksu). Założył wraz z przyjaciółmi Correio Gotham (Poczta Gotham) - klub emaliowy, polegający na wymianie informacji pomiędzy fanami mrocznego Rycerza z całej Brazylii. Jego komiksowa kolekcja związana z Batmanem zawiera ponad 3,000 przedmiotów. Silvio opublikował kilka artykułów o Batmanie w specjalnych reportażach dla gazet, magazynów i telewizji. Pracuje jako reporter, redaktor i komentator. Swą karierę rozpoczął w 1993, pracując dla trzech głównych gazet w Brazylii przez 12 lat. Ribas został nagrodzony kilkoma nagrodami dziennikarskimi oraz uczestniczył w kilku reportażach w Brazylii i w innych częściach świata. Jest zastępcą redaktora naczelnego gazety Estado de Minas od roku 2002.

Comentários

Postagens mais visitadas deste blog

Só o pó na capa do Batman...

O segredo do morcego

O Coringa no Funk